LMK Sezimovo Ústí Modelářské články

LMK Sezimovo Ústí


Svatováclavské polétání 2015

připravil: Pavel Kubíček

V sobotu 26. září si dali dostaveníčko RC modeláři z klubu LMK Sezimovo Ústí, kteří tradičně již po dvanácté uspořádali společné setkání pro členy klubu a přátele, kteří si rádi zalétají s RC modely. Akce nese název Svatováclavské polétání a koná se v některém víkendu v září. Termín byl tentokrát těsně před svátkem Sv. Václava tedy před svátkem „ Dnem české státnosti“. Akce se konala na letišti Všechov.

Po přivítání účastníků v 10 hodin se začal naplňovat letecký program. Modeláři postupně startovali svoje modely a předváděli svoje umění na obloze. Provoz byl okolo jedenácté hodiny přerušen, kdy se nad letištěm objevil historický větroň Slingsby T-30B Prefect z roku 1950 a následně přistál. Za kniplem v jeho kabině seděl Jiří Lískovec, člen táborského aeroklubu a našeho modelářského klubu, který se tímto originálním způsobem dostavil na tuto modelářskou akci. Ostatní jeho kolegové se dopravili klasickým způsobem dopravy, tedy auty. Ve fotogalerii najdete příslušné snímky. Pro všechny účastníky bylo zajištěno občerstvení a příjemné posezení v stanu, kde mohli všichni zúčastnění při kávě diskutovat. Naštěstí zůstalo jenom při této debatě, neboť mírný severní až severovýchodní vítr nepřinesl žádný déšť. Létalo se bez problémů, síla větru se pohybovala v rozmezí 3 až 7m/s. Teplota vzduchu byla na 16 stupních. Všechny modely měly šťastná přistání a nedošlo k jejich poškození.

V poledních hodinách proběhla krátká rychlá soutěž v režii Ivana Boušky. Spočívala ve výhozu házedla z EPP a změření trvání letu. Měřil se pouze jeden pokus, tedy jeden hod, bez zalétání modelu. Časoměřič, zapisovatel a ředitel soutěže Ivan byl nekompromisní. Ten, kdo za těchto podmínek vrhl model tak do vzduchu a snažil se, aby doba letu byla co nejdelší, mohl se těšit na výhru, kterou pak obdrželi soutěžící na prvních 5 místech. Všichni pak dostali účastnický diplom s vyhodnoceným pořadím. V závěru ještě proběhla pro všechny modeláře, kteří létali, tombola o věcné ceny. Tím byla akce ukončena.

Poslední řádky tohoto článku patří poděkováním všem, těm, kteří se na této akci podíleli. Kromě již jmenovaných členů patří dík za přípravu a zajištění Zdeňku Novotnému, Standu Novotnému a Matouškovým.

Již nyní se můžeme těšit na příští modelářskou sezónu v roce 2016.LMK Sezimovo Ústí ©2014