LMK Sezimovo Ústí Modelářské články

LMK Sezimovo Ústí


















Elektronické časovače pro modely F1B 2 (autor: Jan Čihák)

V minulém čísle časopisu Volný let jsem vám v článku o elektronických časovačích pro modely F1B slíbil, že se v dalším příspěvku podíváme blíže na jednotlivé výrobce daných komponentů a součástek.

Osobně jsem měl možnost vidět elektronický časovač pro model F1B před několika lety na SP Všechov, kde jej používal Roger Morell. Proto jej představím nejdříve. Roger a jeho Magic timer s heslem „Fly Magic, fly on time…the rest it is up to you…Magic Timers“ má velikou přednost, a tou je skutečnost, že se vyrábí již po velmi dlouhou dobu a umožní mimo rádiového ukončení letu ( RC/DT) i prodloužení doby letu (EFT). Je dodáván v několika verzích a velikostech (nejmenší Micro Magic Timer), lze jej použít i pro model F1G. Je tedy velmi lehký. Všechny časovače Magic Timer jsou programovatelné přes konektor micro USB, který zároveň slouží i pro nabíjení časovače. K programování je použit přímo kabel s konektorem. Ovladač RC/DT je bezdrátový a je dodáván zvlášť jako příslušenství. Programátor nám tuto funkci neumožní. Mimochodem, elektronické časovače, které používá Igor Vivchar a jeho zákazníci, pocházejí z Rogerovi produkce. Pokud vím, baterie v Rogerově časovači na jedno nabití umožní bezpečně 14 startů, poté je nutné baterie nabít.

Jako druhý si dovoluji představit časovač Alexandra Andriukova, respektive firmy Andriukov a Kulakovsky, Simplicity e-timer. Jak název napovídá, má být obsluha časovače velmi jednoduchá. Časovač umožní jak RC/DT, tak i EFT. Je dodáván bez programátoru a všechny funkce se nastavují přímo za použití tří tlačítek na časovači. Jedinou věc, kterou tak máte navíc, je ovládání pro RC/DT. Nastavování časových sekvencí včetně délky nastavení DT je tedy věcí dobrodružnou, protože vlastně nemáte žádnou vizuální kontrolu dané operace. Vše je řešeno pomocí tónů, kde záleží na počtu „pípnutí“ v daném módu. Pomocí toho lze nastavovat všechny časové sekvence. Sám Andriukov přiznává, že se ho lidé velmi často ptají, jak to, že nemá programátor, načež odpovídá a k čemu? Verze Simplicity je poměrně nová, používá se asi dva roky. Andriukov měl jiný typ časovače již dříve, nyní přechází na Simplicity. Co se týká dobíjení časovače, je umožněno přes micro USB, stejně jako v předchozím případě, tedy s možností nabíjení přes počítač.

Třetím výrobcem je italský modelář Massimo Ursicino a jeho Sidus e-timer představuje lehce odlišnou alternativu na rozdíl od předchozích. Programování je řešené za pomoci infraportu, tedy ne přes kabel. Programátor slouží zároveň jako ovladač RC/DT, a tedy není nutné mít ještě druhou krabičku. Dobíjení je v tomto případě řešeno přes servokonektor, ke kterému se připojuje napětí 9-12V. Sidus nabízí několik verzí jak pro modely F1B, tak pro modely F1C i F1Q. Lze na něj zapojit i více serv, tedy nejen pro pohyb disku časovače, ale například i další dvě serva na obě poloviny křídla. Za největší přednost považuji u tohoto typu velmi snadnou možnost upgradu z použití jednoho serva na více serv. Stačí jen připojit servokonektor na výstup u časovače a za pomoci programátoru nastavit. Mírnou nevýhodou je skutečnost, že tento typ časovače neumožní funkci EFT. To ale je možné obejít tak, že nastavíme delší čas a k determalizaci využíváme funkci RC/DT.

Ať se již rozhodnete na svém modelu použít elektronický časovač od kteréhokoliv výrobce, tak doporučuji vše při montáži nanečisto vyzkoušet, a dostatečně otestovat, protože po nalepení pylonu na trup se úpravy již těžko provádějí. Jednotliví výrobci jsou samozřejmě schopni připravit i kompletní pylon, který je hotový a postačí jej nalepit na trup.

Nyní již víte, jak fungují elektronické časovače i se všemi úskalími, stejně tak máte možnost zvážit, která alternativa vám bude nejvíce vyhovovat v případě, že se rozhodnete pro použití elektronického časovače do svého modelu. Všechny dotazy vám jistě výrobci zodpoví, případně se můžete obrátit i na autora článku.



LMK Sezimovo Ústí & Jan Čihák ©2012