LMK Sezimovo Ústí Modelářské články

LMK Sezimovo Ústí


Liga házecích kluzáků v Sezimově Ústí (autor: Jan Čihák)

Tradiční soutěž házecích kluzáků pořádaná LMK Sezimovo Ústí se v letošním roce opět koná na letišti AEROKLUBU Tábor, pro příznivce známém jako Čápův dvůr. Prvních dvou kol se zúčastnilo na padesát modelářů z Dražic, Tábora, Veselí nad Lužnicí, Kardašovy Řečice, Písku a Sezimova Ústí. Soutěží se ve všech věkových kategoriích. Liga házecích kluzáků se létá na pět kol, do celkového pořadí se započítávají tři nejlepší výkony. Celkoví vítězové obdrží poháry a věcné ceny, vítězové jednotlivých kol diplom a věcnou cenu. Pořadí na celkovém umístění je prozatím otevřené a zvítězit může kdokoliv. Počasí bylo v prvních dvou kolech téměř ideální pro lety této kategorie, což dokazují i výkony závodníky dosažené.

Kategorie házecích kluzáků je poměrně fyzicky náročná, především na pohyblivost ramenního kloubu a dynamickou sílu odhodové horní končetiny. Rovněž je velmi technicky náročné zvládnutí optimálního pohybového stereotypu a techniky hodu.

Zde končí výčet všech „nevýhod“ této kategorie. Modely házecích kluzáků jsou oproti ostatním kategoriím poměrně levné, dají se slepit za několik večerů, létat s nimi můžeme na menší ploše než s jinými volnými kategoriemi (pokud nepočítáme halové modely) a nejlepší na všem je, že jsou velmi vhodnou kategorií pro vstup mladých zájemců do letecko-modelářského dění. Další velmi příjemnou změnou je skutečnost, že házecí kluzáky nabízejí naprosto jedinečnou příležitost prožít několik nezapomenutelných okamžiků na letišti s přáteli a navíc je jedinečným benefitem možnost pobytu na čerstvém vzduchu v zimní přírodě, pokud se létá na sněhu jako u nás během prvních dvou kol. Postavit házecí kluzák může doopravdy každý, existuje několik úspěšných konstrukcí.

Zvu všechny příznivce leteckého modelářství a obzvláště pak házecích kluzáků na další kola ligy házecích kluzáků pořádané LMK Sezimovo Ústí.LMK Sezimovo Ústí & Jan Čihák ©2012