LMK Sezimovo Ústí Modelářské články

LMK Sezimovo Ústí


Sezimácká liga házedel v roce 2016

autor: Pavel Kubíček

Letošní 11. ročník této minisérie nezačal zrovna dobře. První soutěž v letošním roce byla naplánována na 3. ledna. Přestože se na tuto první akci Letecko-modelářského klubu v Sezimově Ústí sjelo přes 50 účastníků včetně doprovodu, tak se soutěž házedel z důvodu nepřízně počasí nekonala. V ranních hodinách se rozfoukal silný vítr, který v nárazech dosahoval ke 12 m/s. Navíc se přidaly drobné dešťové přeháňky. Pořadatel si nechal na rozmyšlenou půl hodiny a při nástupu vyhlásil jednoznačně: "Ne, soutěž se odkládá". Poděkoval všem účastníkům s tím, že druhé kolo se uskuteční v normálním plánovaném termínu.

Všichni si pamatujeme, že v průběhu měsíce ledna a února bylo počasí jako na houpačce. Výkyvy počasí byly nejen v teplotách, ale rychlé střídání větrných dnů s klidným ovzduším bylo pro toto období samozřejmostí. Naštěstí další soutěže Sezimácké ligy se odlétaly již v řádných termínech. Počasí bylo ale stále proměnlivé. Tak například 2. kolo provázely sněhové přeháňky a poslední bylo pro házedla téměř ideální. Létalo se za jarního počasí, se sluncem a za velmi mírného větru. Pořadatel po vyhlášení výsledků a ocenění soutěžících na prvních 3 místech vyhlásil i celkové výsledky Sezimácké ligy. Do celkového bodování byly započítány tři nejlepší výsledky ze 5 soutěží / jedno se nelétalo /.

Jak to všechno dopadlo? V mladších žácích zvítězil Kamil Čítek z LMK Dražice. Druhé místo obsadila Jana Pavlíková z domácího klubu a třetí patřilo Petru Boučkovi z Písku. Starší žáci byli vyhodnoceni takto: 1. místo získal Jan Pavlík z LMK Sezimova Ústí, na druhém se umístil Rudolf Moravčík z LMK Dražice a na třetím skončil Jan Matoušek z místního klubu. Z juniorů zvítězil Pavel Motalík mladší následován Ondřejem Sejkem. Oba jsou z LMK Sezimovo Ústí. Třetí příčku uzavřel Tomáš Bartoník z LMK Dražice. V seniorské kategorii se nejlépe vedl Pavel Motalík a zaslouženě zvítězil. Druhé místo vybojoval Josef Blažek. LMK Sezimovo Ústí získal tedy první 2 příčky na stupních vítězů. Třetí příčka patřila Miroslavu Burdovi z Příbrami. Celkové výsledky jsou umístěny na WEBu LMK Sezimovo Ústí: http://mksu.cecko.net/.

Na soutěži se ve velké většině objevovaly modely standardní osvědčené konstrukce různých velikostí, tedy balsové či s křídly s konstrukčním křídlem, potažené papírem či vliesem. Trupy byly z tvrdé balsy nebo kombinace balsy s uhlíkovou trubkou. Tento typ se objevil u modelářů, kteří létali s házedlem pro krouživý hod. Byly to modely z konstrukční dílny Jiřího Schiferdeckera ( plánky uveřejněny ve Volném letu ) nebo jejich modifikací. Zatím je to novinka a jejich zastoupení v Sezimácké lize bylo malé. Do pořadí o první tři místa nezasáhla.

Co dodat závěrem? V letošní Sezimácké ligy se zúčastnilo průběžně celkem 61 soutěžících. Největší počet závodníků přijelo na poslední kolo, kdy se na startovací listině objevilo 49 jmen. Pořadatelé děkují za hojnou účast a těší se účastníky této soutěže v příštím roce.LMK Sezimovo Ústí & Pavel Kubíček ©2016