LMK Sezimovo Ústí Modelářské články

LMK Sezimovo Ústí


Liga házecích kluzáků v Sezimově Ústí 2014

autor: Jan Čihák

Letošní zimní Sezimáckou ligu házecích kluzáků můžeme považovat již za tradiční soutěž leteckých modelářů, kteří se věnují stavbě a létání s modely kategorie „H“. Seriál soutěží uspořádalo LMK Sezimovo Ústí pod vedením a odborným dohledem Vladimíra Kubeše na letišti Tábor (Čápův dvůr). Ligy se zúčastnilo na padesát modelářů z Písku, Dražic, Tábora, Kardašovy Řečice, Jindřichova Hradce a samozřejmě Sezimova Ústí.

Soutěž probíhala pětikolově, do celkového pořadí se započítávaly tři nejlepší dosažené výsledky. Vyhlášení vítězů předešlého kola vždy proběhlo před započetím následující soutěže. První tři soutěžící v každé věkové kategorii obdrželi po každém kole od pořadatelů věcnou cenu a diplom. Při celkovém vyhlášení dostal každý z oceněných mimo diplomu a věcné ceny také pohár, jako upomínku na pozdější možné připomenutí.

Pokud jde o letové podmínky jednotlivých kol, tak počasí seriálu poměrně přálo a všechna kola byla odlétána řádně v předem naplánovaných termínech. Plocha letiště Tábor je pro létání s házecími kluzáky dostačující, a to i při silném větru. Vítězové jednotlivých kategorií v součtu tří nejlepších výsledků nalétali nadprůměrné výkony. V dnešní moderní době jsou i modely „H“ stavěny stále více z modernějších materiálů, čímž dosahují výraznějších výkonů. To ale nic nemění na skutečnosti, že vhodný okamžik startu je zcela zásadní podmínkou pro nalétnutí maxima. Snad i proto jsou modely „H“ v dnešní době stále více oblíbené, bez technické náročnosti, avšak s alternativou kruhového hodu se tato kategorie přibližuje i méně fyzicky zdatným sportovcům (především seniorům). Modely na kruhový hod používali na Sezmáclé lize především sportovci z Jindřichova Hradce. Nepopiratelným faktem u modelů pro kruhový hod je skutečnost, že modely jsou nejen odlišné koncepcí stavby, ale i způsobem létání a především zalétávání. Dovoluji si tvrdit, že se v podstatě jedná o novou „sportovní disciplínu“, která při zvládnutí techniky poskytuje již dříve popsané všechny výhody. Ač již zalétávání modelů na kruhový hod bylo popsáno dříve na stránkách tohoto časopisu, možná by bylo v rámci tvrzení že „opakování je kazijed zapomenutí“ vhodné opět toto téma otevřít. Kdo z expertů létající s modely „H“ startující kruhovým hodem se tohoto tématu ujme?

Nejlepších a nejvýraznějších výsledků bylo dosaženo v prvním kole, které bylo prakticky bez větru. V tomto kole nejlepšího výsledku dosáhl v kategorii seniorů Jan Čihák z LMK Sezimovo Ústí, který nalétal 600 s, a to byl nejlepší výkon celé Sezimácké ligy.

Celou ligu hodnotím jako velmi úspěšnou veřejnou soutěž, která nejen dobře vyplní zimní přestávku v létání s ostatními volnými kategoriemi, ale především dokáže přitáhnout k létání nejmladší. Nejen při diskuzích s vedoucími kroužků, ale i dalšími funkcionáři, docházíme k závěru, že členská základna dětí rok od roku klesá. Co ale s tím dělat? Pokud budeme neustále jen vyčkávat, zda se situace zlepší, velmi pravděpodobně celý volný let rychle zahyne. Obdobná situace je ve volném letu i ve světě. Proto by bylo vhodné začít tuto situaci řešit. Vedoucí kroužků mohou takovouto jednoduchou ligu uspořádat bez velkých nároků na organizaci a materiální zázemí. Domnívám se, že vše je možné uskutečnit, pojďme hledat cesty jak!

Jak to vše dopadlo? V kategorii mladších žáků zvítězil favorizovaný Lukáš Halaš z Dražic, druhé místo obsadil Vojtěch Jedlička rovněž z LMK Dražice a na třetí příčce se umístila Jana Pavlíková z LMK Sezomovo Ústí. Mezi staršími žáky si nejlépe vedl Tomáš Bartoník z LMK Dražice, druhou příčku obsadil Pavel Motalík z LMK Sezimovo Ústí a třetí místo si vylétal Karel Langer z Písku. V juniorské kategorii po dramatickém boji zvítězil Lukáš Halaš z LMK Dražice před Ondřejem Sejkem z LMK Sezimovo Ústí a Petrem Novotným opět LMK Dražice. Seniorskou kategorii ovládl Jan Čihák z LMK Sezimovo Ústí, druhá příčka patřila s přehledem Vítu Krátkému z LMK Dražice a třetí místo vybojoval Rostislav Kavsnička (LMK Sezimovo Ústí)

Závěrem nezbývá než poděkovat obětavým pořadatelům a především časoměřičům, bez nichž by se Sezimácká zimní liga házedel nemohla uskutečnit. Soutěži přeji dlouhého trvání, minimálně stejně kvalitní obsazení, a na příští ročník Sezimácké ligy házedel zvu všechny příznivce volného letu, obzvláště pak házecích kluzáků.LMK Sezimovo Ústí & Jan Čihák & Petr Hynek (fotografie) ©2013